Про рафтинг

0.511.522.533.544.555.00 (Голосів: 2)

 

рафтинг на бузіРафтинг - це командний вид спорту, який виховує традиції взаємодопомоги, спортивної дисципліни, самовдосконалення, обміну знаннями і досвідом. Рафтингом називають сплав по ріці на надувних, каркасно-надувних та каркасних суднах: рафтах, байдарках, каное, каяках. Рафти є найпопулярнішими та найбезпечнішими засобами для сплаву в світі. 

 

Історія виникнення рафтингу сягає стародавніх часів, коли людина вперше змайструвала весло, скріпила колоди лозою та перетнула річку. Під час Другої Світової Війни для висадки десанту в Номандії американці використали надувні плоти, які назвали рафти. Згодом, під час В’єтнамської війни морські піхотинці використовували рафти для забезпечення підрозділів у непролазних джунглях. Рафти закидали вище по течії гелікоптерами, надували і споряджували корисним вантажем. Нижче по течії, в зоні бойових дій, рафти безшумно та дуже швидко доставляли усе необхідне бійцям спорядження. До середини ХХ століття сплав по гірських річках став відокремлюватися в окремий вид спортивної майстерності. Стали проводитися різні «водні» фестивалі, в яких учасники змагалися за звання кращих. До початку 90-х років розвиток міжнародного рафт-руху стало вимагати уніфікації правил проведення змагань. У 1997 р була утворена Міжнародна Федерація рафтингу (IFR - http://www.internationalrafting.com), а в 2016 році була створена Всеукраїнська Федерація Рафтингу(ВФР) - http://rafting.ua/federation. ВФР з 16 серпня 2016 року є членом Міжнародної Федерації рафтингу (International Rafting Federation, IRF).  Включно з Україною, членами IRF є 57 країн. Щороку під егідою IRF проходять Чемпіонати Світу, Чемпіонати Європи, Чемпіонати Пан-Америки, Азії та Австралії. irf logo

 

Відповідно до складності та наявних перешкод в руслі річки, розрізняють 6 категорій складності. В Україні річки, придатні для рафтингу відповідать 1,2,3 та 4 категорії складності. Це Південний Буг, Чорний Черемош, Стрий, Опір, Тиса, Дністер, Случ та багато інших. Майже всі річки 2-3 категорії знаходяться в Карпатах. 

 

На теренах України рафтинг стали відокремлювати від водного туризму досить недавно і в більшій мірі в маркетингових цілях. Відповідно і змагання з рафтингу до 2016 року не проводили, обмежуючись тільки катамаранами та байдарками. Тим не менше, серед водних туристів ідея змагань з рафтингу зародилася ще в 2012 році. Вже в 2016 році під егідою Міжнародної Федерації Рафтингу на Південному Бузі прошли перші в Україні навчання для рафтинг-гідів, а 5 листопада заплановані перші позакатегорійні змагання на рафтах на Західному Бузі. Сьогодні ГО «Всеукраїнська Федерація Рафтингу» має осердки в більшості областей України та статус «всеукраїнська» громадська організація. Ми об’єднали спортсменів-водніків, аматорів та професійних рафтинг-гідів, суддів та тренерів, які мають непереборне бажання докластися до розвитку рафтингу в Україні.

 

Необхідність об’єднання спортсменів та гідів у Всеукраїнську Федерацію Рафтингу викликана не тільки змаганнями, а і уніфікації правил безпеки на воді. Так, організатори активного видпочинку для здешевлення туру дуже часто нехтують елементарними правилами безпеки на воді: невміло інструктують туристів перед сплавом, не видають повний комплект страховочного спорядження (жилет, шолом), а інструктори не вміють надати найпростішу долікарську допомогу. Всеукраїнська Федерація Рафтингу створена для того, щоб перенести світові стандарти безпеки рафтингу в Україну. Проведення сертифікаційних семінарів та виїздних навчань з порятунку на воді - одна з основних задач ВФР.